Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Projekty > Comenius – Zábavným učením k nadšení ve škole

Comenius – Zábavným učením k nadšení ve školeComenius – Zábavným učením k nadšení ve škole (Enthusiastic activities for enthusiasm at school)

Mezinárodní projekt Comenius nesoucí název Zábavným učením k nadšení ve škole, byl naší národní agenturou (Národní agentura pro evropské vzdělávání) schválen v červnu tohoto roku. Našimi zahraničními partnery jsou základní školy z Turecka, Chorvatska, Velké Británie, Polska a Slovenska. Dostali jsme grant 20 000 euro na výdaje pro realizaci projektu v období 9/2013 – 7/2015. Během této doby uskutečníme 24 mobilit (18 dospělých a 6 dětí) do zahraničních škol a také jednou budeme hostitelskou školou pro zahraniční pedagogy a studenty my v Krmelíně.

Projekt je výsledkem přípravných prací zúčastněných zemí. Hlavním cílem projektu je obnovovat u žáků motivaci k učení, prostřednictvím zajímavých vzdělávacích aktivit. Přirozenou součástí vzdělávacího zaměření projektu je mezinárodní komunikace, otevřenost a pozitivní přístup ke kulturní rozmanitosti, zvyšování povědomí o vlastní identitě v místním národním a evropském kontextu.

Každá škola má své hlavní téma, které zpracovává se svými studenty a zve ke spolupráci ostatní partnery. Vybrali jsme šest součásti reálného života žáků týkající se jejich základních potřeb: potraviny (přežití, zdraví) – Chorvatsko, recyklace papíru (společenská odpovědnost) – Velká Británie, hudba – Slovensko, drama – Polsko, lidové tance (kreativita) Turecko, psaní dopisů a pohlednic (navazování nových přátelství -sounáležitost ) – Česká republika. Tyto vybrané okruhy budou připraveny a prezentovány každou zúčastněnou školou během mezinárodních setkání.

Všichni studenti z různých zemí budou mít příležitost pracovat společně, ať přímo, během návštěv, nebo nepřímo skrz ICT technologie, což povede k zlepšení jejich týmové práce, rozhodování, ústní komunikace v cizím jazyce a prezentačních dovedností.

V naší škole právě probíhá příprava na první setkání v Chorvatsku v Ploče, které nás čeká již v listopadu (Příprava prezentací o škole, Krmelíně a naší zemi). Připravujeme také projektový koutek (comenius corner), který obsahuje mapu Evropy s vyznačenými zeměmi a nejrůznější práce žáků. Naši žáci zjišťují o zúčastněných zemích zeměpisné a správní informace, výtvarně a jazykově zpracovávají téma jídla a zdraví, což je hlavní téma Chorvatské školy. Učíme se písničku, která bude naší projektovou hymnou. Slavnostní zahájení projektu, (jehož obsahem bude prezentace dosavadní práce na projektu jednotlivých tříd) proběhne v pátek 11. října v rámci jedné vyučovací hodiny.

Země Chorvatsko Turecko Polsko Česká republika Slovensko
Obec Ploče Korfez/ Katowice Krmelín Rožňava
Datum setkání Listopad 2013 Březen 2014 Říjen 2014 Březen 2015 Květen 2015
Hlavní téma Místní jídlo Lidové tance Hudba Národní hry
Psaní dopisů a pohledů
Drama – divadlo
Další úkoly během projektu Dotazník o zdravém jídle, kniha zdravého stravování Sběr materiálu projektu na DVD Příprava Multi-kulturního slovníku z projektových prací Počáteční, závěrečné dotazníky, jejich statistika a analýza Pořádání výstav plakátů, obrazů, koláží, organizace diskuzí